Del prebivalstva je resnično mnenja, da je heteronormativnost v javnem izobraževalnem sistemu tako zelo krivična in stigmatizirajoča do manjšinskih spolnih identitet, da je edini pravilni odgovor na to stanje izobraževanje in vzgoja za strpnost že od predšolske vzgoje dalje. Del demosa resnično meni, da je vsako omejevanje splava v nasprotju z najvišjimi etičnimi standardi. Naprej: Da, del prebivalstva je resnično prepričan, da je podpovprečno zastopanost žensk na političnem, gospodarskem, umetniškem in sploh vsakem parketu, ki ga čisla levo-liberalni um, treba razumeti kot krivično in vsiljeno, kot izkaz opresivnega patriarhalnega gospostva. In končno, zares velik del prebivalstva je resnično mnenja, da je vzdrževanje okoljskega ravnovesja ali vsaj prizadevanje, da bi kot človeštvo tega ravnovesja ne zrušili, pomembna naloga svetovne politike, tudi za ceno nižje gospodarske rasti ali nižanja materialnega standarda.
Zato, dragi teoretiki zarote, praviloma ste med desničarji, žal vas moram razočarati. Žal ne gre za zaroto. Normalnost, na kateri naj bi vaša teorija zarote izzvenevala kot edini razumni odgovor na vprašanje glede motivov, ne obstaja več. Obstaja heterogeno politično in vrednostno telo, ki diha s tisoč različnimi upanji in ideali. In to je včasih težko sprejeti. Sklicevanje na zaroto to različnost v enem mahu eliminira in diskvalificira. Ta, ki naj bi se po vašem mnenju skrival – ena izmed glavnih lastnosti zarote je namreč njena tajnost -, se ne skriva. Odkrito agitira in je prisoten v množičnih medijih. Piše akademske članke in nasploh izkazuje ne-ničto stopnjo inteligence, zato mu preproste zaslepljenosti ne moremo očitati. Vsaj ne v večji meri, kot bi jo lahko očitali vam. Izpostavlja se z imeni in priimki, na ulicah in v parlamentih, strpno in nestrpno, predvsem pa ga svojih stališč ni sram. Če že česa, ga je sram njegovih reakcionarnih nasprotnikov.
Zaroto zato izključujem ne zato, ker bi ne obstajal nek agent s tako “zavržnimi” cilji, ki jih panično navajajo teoretiki zarote. Ta agent obstaja. Gre le za to, da se ne skriva in da svojih ciljev oziroma motivov nima za zavržne, pač pa za plemenite.
Sicer pa imate prav. Upanje na dialog med stranmi, ki druga drugo komaj, če sploh, zmoreta dojeti brez sklicevanja na zaroto, je prav mogoče prazno upanje. Zato morda naše ugotavljanje, da pri vsej stvari ne gre za zaroto, niti ni tako pomembno in uporabno. Morda je v končni fazi res za vse in za ljubi mir bolje, če različniku pripišemo zavedênost ali/in njegovo delovanje razložimo kot zarotniško, kot da bi morali prepoznati njegovo stališče kot razumno in iskreno. Takrat bi bil šele hudič!
Zarotnik |