Ker dobre stvari radi delimo, saj si želimo, da bi še kdo drug vse to videl in doživel, bi rad z vami delil nekaj mojih priljubljenih spletnih bralskih virov.
1. New Polity
New Polity je ameriški “think tank”, mislišče, ki svet, politiko, družbo, kulturo, sodobno ekonomijo in tehnologije misli skozi krščanske, katoliške oči. Kot eno od osnov tako jemljejo cerkveno učiteljstvo, s posebnim poudarkom na kompendiju socialnega nauka Cerkve. S pridom izkoriščajo raznolike kritične analitične pristope, vključno z “marksistično” občutljivostjo za razbiranje skritih družbenih mehanizmov, ki delujejo v nasprotju s svojimi deklariranimi cilji.
Večino misli sicer diseminirajo prek svoje tiskane revije, posebej zanimive, sproščene in hkrati prodorne pa so oddaje, podkasti na njihovem YouTube kanalu. Tako kot konkretno priporočilo prilagam nagovor njihovega intelektualnega spiritus agensa, zgodovinarja Andrewa Willarda Jonesa, v katerem poslušalca uvede v ključni problem moderne politike. Namig: Za ljubezen gre.
2. Church Life Journal
Spletni magazin v okviru pariške notredamske univerze ponuja bogato zakladnico razmišljanj o aktualnih vprašanjih, povezanih s krščansko teologijo, liturgijo, umetnostjo in filozofijo. Spletišče je manj politično in bolj usmerjeno v poglabljanje razumevanja krščanske duhovnosti v sodobnem času. Še posebej priporočam sledenje FB strani omenjene revije, kjer redno poobjavljajo zanimive članke iz svojega arhiva. Skoraj vsak naslov je zame svojska najdba in zaklad.
Denimo esej o duhovnem pomenu pozornosti (attention) v dobi vseprisotnosti digitalnih zaslonov.
3. Letters from Fiddler’s Greene
Dave Green, Američan tam nekje v zgodnjih štiridesetih, s spletnim psevdonimom The Distributist je katoliški družbeni komentator. Glede na osišče njegovih razpredanj bi ga lahko označili za nekakšnega katoliškega sociologa kulture in za klenega bojevnika v kulturnem boju. Odlikujeta ga izrazita miselna prodornost, ažurnost v spremljanju intelektualnih razprav ter argumentativna brezkompromisnost, ki bralca včasih skoraj malo prestraši. Poleg kulturnosocioloških razprav razpreda tudi o filozofskih vidikih moderne družbe in kulture. Predstavlja enega intelektualno najmočnejših glasov t.i. katoliške disidentske desnice, še posebej, ko gre za analizo sodobnih kulturnih pojavov, še posebej tistih, povezanih s spletno kulturo.
Priporočam denimo sledeč video esej o ključni napaki modernega “znanstveno-ateističnega” pogleda na svet.
***
Zaenkrat tri. Upam, da vas katero od omenjenih spletišč obogati. Vesel bom odzivov.
Prijazen pozdrav!
***